Kancelaria Upadłość Konsumencka

Kancelaria Upadłość Konsumencka Upadłość konsumencka a sprawy spadkoweOdwiedzając fora o tematyce finansowej i kredytowej coraz systematyczniej możemy się natknąć na zapytanie, co to jest upadłość konsumencka. W tym treściwym artykule będę się starać rzucić ociupinę światła na powyższe zagadnienie. W prostych słowach możemy, bowiem mówić o ogłoszeniu bankructwa. Instytucja ta była znana już uprzednio w naszym systemie prawnym, ale do tej chwili mogły z niej skorzystać jedynie podmioty prowadzące działalność gospodarczą (np. spółki partnerskie). W tym momencie (a dokładniej z końcem grudnia 2009 r.) o obwieszczenie upadłości mogą się starać także osoby indywidualne - konsumenci.

Jednakże, żeby upadłość konsumencka stała się faktem każda jednostka, która się o nią stara musi spełnić wiele przesłanek. W pierwszej kolejności trzeba wykazać, że jesteśmy niewypłacalni (znaczy to, iż ze swoich zarobków nie jesteśmy w stanie spłacać naszych comiesięcznych zadłużeń - klasyczny przykład jednostek, które wzięły pełno zadłużeń i kwoty rat przewyższają pozyskiwane dochody). W dalszej kolejności w treści uzasadniania wnioski, jaki będziemy wnosić w sądzie musimy wskazać, iż zadłużenie powstało bez naszej ewidentnej winy, np. padliśmy ofiarą oszustwa albo pożyczek o lichwiarskim charakterze.

Upadłość konsumencka to sprawa rzeka i przy wnoszeniu właściwego wniosku potrzebna jest fachowa wiedza. Wobec tego poprawnym rozwiązaniem jest korzystanie ze wsparcia fachowego pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego.